I mbanin të lidhur me zinxhirë, Ja videoja si shpëtojnë 13 fëmijët e torturuar nga prindërit (Video)

Ky është momenti kur disa prej 13 fëmijëve të mbajtur në robëri nga prindërit e tyre në ‘shtëpinë e horrorit’ në Kaliforni u shpëtuan nga policët. Pamjet, që janë publikuar për herë të parë, tregojnë fëmijët që shoqërohen nga policia ndërsa largohen nga shtëpia, pas arrestimit të prindërve të tyre David dhe Louise Turpin në Perris. Policia erdhi në vendin e ngjarjes pasi njëra nga vajzat, 17 vjeç arriti të arratisej nga një dritare e ti lajmëronte.
Policia nxjerr të rinjtë nga shtëpia ku ishin mbajtur të lidhur me zinxhirë në shtretërit e tyre dhe ku u torturuan nga për vite me rradhë. Disa prej fëmijëve shihen duke vrapuar drejt furgonit të policisë në kërkim të lirisë. LINK

Gruaja i masakroi tre vajzat me thikë, për Bashkimin nis një jetë e re dhe ndodh mrekullia

Mëngjesin e 9 marsit të vitit 2014, qyteti i Leccos në Itali u zgjua me një lajm që dukej si një makth, por për fat të keq, ishte realiteti i hidhur. Tre vajza u vranë nga e ëma dhe ngjarja në komunitet u fiksua me emrin “Therja e ndodhur në Chiuso”.
Bëhet fjalë për një histori të tmerrshme, e cila preku një komunitet të gjithë. Një tragjedi e vërtetë me tre vajza të vrara nga nëna e tyre dhe gruaja që më pas tentoi të vetëvritej. Në fund ngeli vetëm një baba, i cili u shkatërrua e humbi tre diamantet e çmuara.
Tani Bashkim Dobrushi ka ndërtuar një jetë të re, por pa i harruar kurrë, për as edhe një sekondë, tri dashuritë e tij të mëdha. …Siç raporton giornaledilecco.it, babai i tre vajzave të vrara, do të bëhet edhe një herë tjetër baba. Në muajin prill, 49-vjeçari u martua ne 36-vjeçaren Afërdita, me origjinë nga Shqipëria. Në 3 prill pritet të lindë një fëmijë mashkull, të cilin Afërdita mban brenda saj. Kjo datë përkon edhe me ditën kur Simona, vajza e madhe e familjes Dobrushi, do të mbushte 17 vjeçe.

Simona ndërroi jetë pasi u vra nga e ëma, Edlira Copa, tre vite më parë, kohë kur ajo, e motra Keisi, e cila kishte mbushur 10 vjeçe dhe motra tjetër, Sidny, e cila ishte vetëm 3 vjeçe, mbyllën sytë për t’u larguar përjetë nga kjo botë.
Bashkimi i ka sytë të mbushur me lot kur i kujtojnë të bijat.

Ai thotë:

Simona ishte shumë llafazane dhe të gjithë i thonin “grua e vogël”. Keisit i pëlqente kërcimi klasik. Sidny ishte shumë e dashur, si një këlysh”.
Bashkëshortja e re, Afërdita, është munduar gjithmonë t’i qëndrojë afër dhe ta ndihmojë në këtë luftë të përditshme.

Bashkimi shton:

Muret e shtëpisë sonë në Lecco janë të mbushura me foto të vajzave të mia. Qyteti i Leccos është qyteti im dhe Italia është kthyer në vendin tim. Dua t’i falenderoj të gjithë bashkëqytetarët aty dhe t’u them se ndihma e tyre ishte thelbësore”.

2 vjeçari jeton edhe pse i fiken aparaturat, por ende e mban botën me zemër në dorë. Ja çfarë thonë mjekët

Alfie Evans, 2 vjeçari që mbijetoi edhe pasi iu fikën pajisjet që e mbanin në jetë, kundër parashikimeve të mjekëve, vazhdon të mbajë me zemër të ngrirë njerëzit në Britani, Itali e më tej.
Një seancë urgjente u mbajt këtë pasdite në gjykatën e Mançesterit, ndërkohë që një helikopter-ambulancë rrinte në gatishmëri, në pritje të vendimit për ta dërguar fëmijën në Itali, ku autoritetet ndërhynë që të vazhdonin ta mbanin në jetë. Gjatë seancës, gjykatësi u tha mjekëve që fëmija duhej lënë të vdiste në shtëpi. 2-vjeçari Alfie Evans ka disa muaj që është vënë në qendër të një sërë betejash ligjore midis prindërve dhe zyrtarëve britanikë të shëndetësisë dhe drejtësisë. …
Gjykatësit dhe mjekët ranë dakord që ishte më njerëzore që të fikeshin pajisjet e të fëmija të lihej të vdiste, por 2-vjeçari vazhdoi të jetojë e të marrë frymë vetë.

Prindërit kanë pasur disa përballje ligjore që fëmija të vazhdojë të mbahet në spital. Ata arritën deri aty sa t’i japin fëmijës nënshtetësi italiane që ta dërgojnë në Romë, ku të vazhdojë të mbahet në jetë nëpërmjet pajisjeve. Por më parë çështja duhej zgjidhur në gjykatat britanike.

Sëmundja nga e cila vuan vogëlushi është ende misterioze. Ai ka që në 9 Maj të vitit 2016 që është në gjendje gjysmë-vegjetative. Neurologët kanë përcaktuar se fëmija vuan nga Sindroma e Shterimit të ADN-s Mitokondriale.

Kjo do të thotë që trupi i fëmijës nuk arrin të prodhojë energji për muskujt, veshkat dhe trurin. Kjo sindromë është pothuajse gjithnjë fatale me fëmijët e vegjël, edhe pse disa arrijnë të shtyjnë deri në adoleshencë. Ende nuk ekziston një kurë, por ka mjekime që ulin simptomat.

Aksident i tmerrshëm në Itali, plagosen 4 muratorë shqiptarë, njeri prej tyre rëndë

Katër shqiptarë kanë mbetur të plagosur pasi automjeti i tyre doli nga rruga.

Aksidenti ndodhi mbrëmjen e së hënës në Itali në autostradën A21 në Manerbio.

Shqiptarët udhëtonin drejt Brescia, kur makina humbi kontrollin dhe doli nga rruga.

Njëri prej shqiptarëve është në gjendje të rëndë, kurse tre të tjerët raportohet të jenë jashtë rrezikut për jetën.

Emrat e tyre nuk janë bërë me dije, por sipas mediave italiane, të gjithë shqiptarët janë muratorë. Shkaqet e aksidentit për momentin janë të paqarta.

Shkoi në pyll dhe gjeti një vend të bukur mbuluar me fruta. Por kur aty u kthyen pronarët, ai u trondit sepse nuk e priste!

Një burrë shkoi për një shëtitje në pyll, kur ai papritmas kaloi në një vend të vogël të mbushur me manaferra te egra. Është shumë e zakonshme të shikosh dicka të tillë në pyjet e Australisë dhe Guinesë së Re.Në fillim, ai mendonte se disa njerëz ndërtonin keto vende për të ruajtur fruta të egra. Pas vëzhgimeve te metejshme, ai zbuloi se ndërtesa ishte vetëm 30 centimetra në diametër dhe disa shkopa të trasha përdoreshin si themelet e saj.Ajo që ishte më e habitshme ishte se kishte dhoma dhe në çdo dhomë kishte lloje të ndryshme të frutave të egra të ruajtura në to.Njeriu u ndie i habitur.Ai priste me durim që pronari të shfaqej.Pas disa orësh pritjeje, pronari më në fund u duk.

Pronari ishte një zog i vogël dhe kjo i dha njeriut një surprizë të madhe. transmeton 10gjera.com.
Ky zog ngriti një kashtë për te grumbulluar manaferrat që kishte mbledhur. Pasi pyeti përreth, burri zbuloi se ky zog që ndërtoi shtëpinë e vet quhej Kopshtari i Kaltër.LINK

Y esto ha pasado, madre mia!

Nació hace unas horas, pero su foto está haciendo la vuelta del mundo. Padres y doctores no tienen palabras!

Es normal que cuando nace un niño, toda la familia comienza a tomar fotografías, ya que es un momento muy importante y nadie
quiere perderse las primeras horas de vida.Sin embargo, sabemos que las imágenes más agradables se pueden tomar cuando los niños tienen aproximadamente un año cuando comienzan…para leer mas click abajo :

“¿Por qué algunos perros ladran y otros no? La respuesta de un veterinario”

Siempre hay un guardia cuando un extraño invade su territorio. Cuando tu animal favorito se sienta, significa agresión o simple ansiedad. A veces, sin embargo, ella alegremente sacudirá la cola a un extraño.

Entonces, ¿por qué un perro tiene reacciones diferentes a las personas? ¿Percibes algo que no se puede ver a simple vista? Mucha gente piensa que el perro no aprueba es malo, ¿es verdad? para leer mas click abajo :

“Woow: El perro rescata al bebé de una muerte segura. Maravilloso!!!”

El perro rescata al bebé de una muerte segura y maravillosa.
Un evento muy interesante ocurrió ayer y maravillosamente fue grabado con la cámara.

Un perro reacciona muy pronto cuando ve a un bebé en peligro desde el tren. El perro es muy inteligente y fantástico. Mira el video de lo que hace, increíble.para leer mas click abajo :

Este super batido desinflama tu vientre, limpia el colon y elimina toda la grasa por completo de tu cuerpo.

Sabemos que existen frutas que hacen milagros si las consumimos con constancia, que le hacen excelente resultado a tu organismo. Una de estas frutas es la papaya, que también es conocida en algunos lugares como lechosa o melón de árbol. Cuyo interior es usualmente dulce y con muchas semillas color negro que sirven también como fertilizante para otras plantas. El consumo de este alimento ayuda a la digestión normal del estómago, sobre todo cuando estos son difíciles de asimilar.para leer mas cli ck lin k abajo :

L

Fue mesera de este viejo enojón por 5 años. Cuando él falleció descubrió quién era en realidad…

Muchas personas trabajan en el área de servicio, ya sea ventas, mostrador o atención a clientes en general, y parte de hacer bien este trabajo es ser altamente tolerante, respetuoso, sereno y MUYpaciente, obvio siempre encontrarás clientes groseros en todos lados, pero lo que hace la diferencia en este tipo de empleo es tomar las cosas con la mejor actitud e ingeniártelas para controlar la situación, no hay duda que esto requiere de gusto y vocación.
Para leer mas cl icks abajo :